RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN (MAKROPENGAJARAN)
Tarikh : 4
April 2013
Masa
: 12.05 hingga 12.40 tengahari (35 minit)
Kelas
: 6 Al-Khawarizmi
Mata pelajaran : Sains Rendah
Tema :
Menyiasat Bumi dan Alam Semesta
Tajuk
: Gerhana Bulan
Objektif Pengajaran: Di akhir sesi
pembelajaran dan pengajaran murid dapat:-
1.
Menjelaskan bagaimanakah fenomena
gerhana bulan berlaku.
2.
Melakar bentuk bulan sepanjang
berlakunya gerhana bulan.
Pengetahuan sedia ada murid:-
1.
Murid-murid telah mengetahui bahawa
bumi dan bulan merupakan objek legap.
2.
Murid-murid telah mengetahui bahawa
cahaya bergerak dalam satu garis lurus.
3.
Murid-murid telah mengetahui bahawa
bumi dan bulan beredar mengelilingi matahari.
Konsep:-
1.
Gerhana bulan akan berlaku apabila
bumi berada di antara bulan dan matahari.
2.
Bayang bumi akan jatuh pada permukaan
bulan dan bulan akan mengalami gerhana.
Bahan bantu belajar:-
1.
Tiga biji bola berlainan saiz
2.
Kad tugasan
3.
Lembaran kerja
Nilai murni:-
1.
Mensyukuri adanya matahari yang
mengeluarkan cahaya menyinari alam ini.
2.
Sikap bekerjasama semasa menyiapkan
tugasan
Kemahiran Proses Sains:-
1.
Menginferens
2.
Berkomunikasi antara ruang dan masa
Langkah/Masa
|
Isi pelajar
-an
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Catatan
|
Fasa 1
Mencungkil Idea
(5 minit)
|
Bersoal-jawab berkenaan dengan bahan maujud yang
ditunjukkan oleh guru dan bentuk fasa bulan.
|
.
1. Guru menunjukkan 3 biji bola yang berlainan saiz dan
meminta murid mewakilkan bola itu dengan objek di dalam sistem suria.
2.Guru menunjukkan bentuk fasa-fasa bulan dan
mengemukakan soalan untuk mencungkil idea.
|
1. Murid membuat pemerhatian dan cuba mewakilkan
bola-bola itu dengan objek di dalam sistem suria.
2.
Murid menjawab soalan guru berkenaan dengan fasa
bulan yang ditunjukkan oleh guru.
|
BBB:-
3 biji bola
berlainan saiz
Kad gambar fasa-fasa bulan
|
Fasa 2
Perkembang
an
(10 minit)
|
Meramalkan
Kedudukan bumi,
bulan dan matahari
semasa kejadian
gerhana.
|
1.Guru meminta murid meramalkan kedudukan bumi, bulan
dan matahari dengan melekatkan rajah objek tersebut pada sehelai kertas.
(kerja kumpulan)
2.
Guru meminta murid tampil ke hadapan untuk
mempamerkan hasil tugasan mereka.
3.
Guru bersoal-jawab dengan murid.
4.
Guru menerangkan berkenaan dengan kedudukan bumi,
bulan dan matahari selepas murid mempamerkan hasil perbincangan mereka.
|
1.
Murid menyelesaikan tugasan yang diberi oleh guru
secara berkumpulan.
2 . Murid mempamerkan hasil
perbincangan mereka
mengenai kedudukan bumi,
bulan dan matahari semasa
gerhana bulan.
3.Murid menjawab soalan guru.
4.Murid mendengar
penerangan guru.
|
BBB:
Kad tugasan.
|
Fasa 3
Aplikasi Idea
(15 minit)
|
Meramalkan bentuk-bentuk bulan yang dapat dilihat
semasa berlakunya gerhana bulan.
Mengaplikasi pengetahuan untuk menjawab soalan
latihan
|
1.
Guru mengedarkan kad tugasan kedua iaitu melakar
bentuk fasa bulan semasa kejadian gerhana bulan.
2.
Guru menjustifikasikan hasil perbincangan murid
berkenaan dengan bentuk fasa bulan yang dapat dilihat semasa gerhana bulan.
. 3.
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
|
1.
Murid melakar bentuk fasa bulan semasa kejadian
gerhana secara berkumpulan.
2.
Wakil kumpulan mempamerkan hasil perbincangan mereka
di hadapan kelas.
. 3.
Murid menyusun urutan bentuk fasa bulan di hadapan
kelas.
4.
Murid mengaplikasikan idea untuk menjawab soalan.
|
Kad tugasan
Lembaran kerja
|
Fasa 4
Refleksi/
Penutup
(5 minit)
|
Membuat kesimpulan tentang pelajaran pada hari ini.
|
1. Guru bersoal-jawab dengan
murid
tentang kejadian
gerhana
bulan dan 2 prinsip
cahaya yang
digunakan
semasa
peristiwa gerhana
bulan.
. 2.
Guru memberi tugasan mencari maklumat tentang gerhana
matahari.
|
1.
Murid menjawab soalan guru yang menjurus kepada
pembentukan kesimpulan tajuk yang dipelajari.
|
REFLEKSI MAKROPENGAJARAN
No comments:
Post a Comment